fbpx

Ciekawe funkcje grup na Facebooku — ustawienia

W ostatnim czasie Facebook szczególną uwagę poświęca prężnie rozwijającym się grupom społecznościowym zebranym wokół jednego tematu. Ciekawe funkcje grup na Facebooku muszą zapewniać administratorom zarządzanie społecznością, użytkownikom zaś — doświadczenia. Sprawdź, czy znasz każde z nich.

Grupa na Facebooku ustawienia

 1. Anonimowa publikowanie postów w grupie

W ustawieniach grupy możesz wybrać opcję anonimowych publikacji postów. Jest to funkcja szczególnie przydatna w grupach „wrażliwych”. Takich, w których użytkownicy chcą opowiadać o swoich doświadczeniach i przeżyciach, jednak nie chcą ujawniać się z imienia i nazwiska. Takie grupy mogą zahaczać o problemy natury zdrowotnej, seksualnej, psychologicznej itp. Osobiście widziałam bardzo duży wzrost aktywności w jednej z grup, która udostępniła tę opcję swoim odbiorcom. Efekt? Wzrost liczby postów i zaciętych dyskusji wokół tematów TABU.

grupa-na-facebooku-ustawienia

2. Powiązanie grup w celu zwiększenia zasięgu

Prowadzisz więcej niż jedną grupę na Facebooku? Powiąż je w sekcji „Polecane przez administratorów” w sekcji „Informacje”. Dzięki temu umożliwisz promowanie własnych grup poprzez np. tę najbardziej aktywną.

3. Jakość grupy na Facebooku

Ciekawe funkcje grup na Facebooku to nie tylko ustawienia, ale także komunikaty twórców serwisu. Jakość grupy możemy sprawdzić w ustawieniach grupy. Najczęściej znajdziesz tam zielony punkt „zgodności”. Jednak po co właściwie istnieje zakładka JAKOŚĆ GRUPY?

Już tłumaczę.

Jakość grupy pokazuje działania podjęte przez Facebooka w celu wyegzekwowania przestrzegania Standardów społeczności. Facebook może:

 • Wyłączyć grupę, jeśli doszło do naruszeń ze strony administratorów.
 • Wyłączyć grupę, jeśli administratorzy zatwierdzą publikację, która narusza Standardy społeczności Facebooka.
 • Usunąć publikacje w grupie, które naruszają Standardy społeczności.
 • Ograniczyć zatwierdzanie postów członków, którzy dopuścili się publikacji postów i zdjęć naruszających zasady.
 • Wyświetlać zawartość grupy niżej w Aktualnościach. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy grupa wielokrotnie udostępniła niezgodne z prawdą informacje.
 • Zaprzestać proponowania dołączenia do grupy wśród innych użytkowników Facebooka.

4. Grupa na Facebooku ustawienia automatyczne — asystent administratora

Zadaniem asystenta administratora grupy na Facebooku jest pomoc w szybkiej segregacji, zatwierdzaniu nowych członków i czuwanie nad spełnieniem wszystkich Standardów społeczności publikacji w grupie. Administrator musi nadać reguły w asystencie, aby ten mógł samodzielnie blokować szkodliwe treści.  Reguły te określają, jakie wymogi musi spełnić dany post, aby zostać zatwierdzonym. Możemy tutaj ograniczać posty spamerskie, publikacje osób, które posiadają konto bez zdjęcia profilowego lub utworzyły je krócej niż 3 miesiące temu. Możliwości jest bardzo wiele. Od nas należy ich wybór i zastosowanie.

grupa-na-facebooku-ustawienia

5. Ciekawe funkcje grup na Facebooku — ustawienia przewodników

Grupy edukacyjne mogą tworzyć tzw. Przewodniki. Przewodniki mają na celu wyróżnić najważniejsze, edukacyjne treści dla społeczności grupy na Facebooku. Możemy tworzyć przewodniki tematyczne. Jeśli na przykład jesteś psychologiem i masz własną grupę na Facebooku, możesz segregować cotygodniowe treści/akcje edukacyjne w jednym miejscu. Załóżmy, że każdego tygodnia edukujesz swoją grupę z zakresu radzenia sobie ze stresem. Nowy użytkownik grupy na Facebooku nie będzie musiał przewijać całości tablicy, aby zapoznać się z najbardziej merytorycznymi materiałami.

Innym przykładem wykorzystania będą kursy i warsztaty online w grupach. Członek grupy może kliknąć przycisk Gotowe”, aby poinformować administratora o interakcji z przewodnikiem. Co więcej administrator może wyświetlać statystyki grupy i przeglądać informacje o przewodniku i ukończeniu posta.

6. Grupa na Facebooka — ustawienia postów

W postach na grupie możemy publikować różnego rodzaju treści. Oprócz standardowych zdjęć, filmów,  gifów, transmisji na żywo i oznaczeń nastroju, warto zwrócić uwagę na następujące funkcje:

 • Rekomendacje
 • Ankiety
 • Zbiórki pieniędzy
 • Sesję pytań i odpowiedzi
 • Zachęta
 • Tworzenie dokumentu
 

Rekomendacje sprawdzą się, gdy szukamy polecanych specjalistów, ośrodków, gabinetów — konkretnych miejsc i osób. Oprócz standardowego postu, zamiast zdjęcia pokaże nam się mapa.

ciekawe-funkcje-grup-na-facebooku

Tworzenie dokumentu — użytkownicy grupy mogą stworzyć swój własny dokument. Jest to przydatna funkcja dla osób, które prowadzą różnego rodzaju kursy, warsztaty w grupach i inne aktywności wymagające pracy zbiorowej.

Dokumenty w grupach będą przydatne:

 • Podczas różnego rodzaju kursów i warsztatów
 • Podczas lekcji online
 • Dla grup studenckich, kół naukowych
 • Osobom pracującym razem nad danym projektem
 

Należy jednak pamiętać, że:

 • Linki do plików przechowywanych w aplikacji Dropbox mogą zostać dalej udostępnione również osobom spoza grupy.
 • Grono osób, które mogą wyświetlać, dodawać i pobierać pliki, zależy od ustawień prywatności grupy.
ciekawe-funkcje-grup-na-facebooku

Sesje pytań odpowiedzi

Ciekawe funkcje grup na Facebooku czasami niestety nie są piękne graficznie 😊 Tutaj mam na myśli opcję postu: „Pytania i odpowiedzi” oraz „Napisz post z zachętą”. Decydując się na tego typu posty możemy wybrać tło pod treść, które niestety nie wygląda atrakcyjnie. Idea samego postu jest jednak fajna. Nie bez powodu tego typu treści trafiają na grupy dość często – tyle tylko, że z własną opcją graficzną autora. Plusem publikacji jest również duże logo na środku postu graficznego.

Ankiety

Myślę, że ankiet nikomu nie trzeba bardzo szczegółowo przedstawiać. Ankiety zawsze sprawdzają się dobrze w chwili, kiedy stoimy przed wyborem, którego skutki będzie ponosić grupa. Jest to również dobra opcja aktywacji tych użytkowników, którzy częściej klikają niż angażują się w dyskusje.

ciekawe-funkcje-grup-na-facebooku
najlepsze-newslettery

Zapisz się do NEWSLETTERA!

Nasza relacja będzie bardzo prosta: Ty wpisujesz e-miala, a ja dostarczam Ci ciekawych kąsków marketingowych, inspiracje, świeże spojrzenie i parę dobrych newsów. Będzie kreatywnie, rzeczowo, ale też i zaskakująco! Co miesiąc dorzucam Ci mały prezent dopasowany do Twoich #potrzeb.

Hashtag #dlaciebie od razu nabiera jeszcze lepszego znaczenia 😉 Widzimy się już niebawem!

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

O mnie

Pr w torebce
Cześć! Nazywam się Olga, jestem specjalistą ds. marketingu i influencerem własnego życia 🙂 Cieszę się, że jesteś na mojej stronie, na której piszę o mojej pracy, dzielę się wiedzą, technikami i narzędziami, które pomagają w codziennych zadania marketingowca, właścicieli biznesów oraz tych, którzy aktywnie działają w Social Mediach.

Kup e-book

Co znajdziesz w poradniku?

✅ 5 skutecznych strategii na zwiększenie zasięgu na Instagramie (organicznie)
✅ 5 przykładów wykorzystania wyżej wymienionych strategii na przykładzie różnych biznesów
✅ 16 wskazówek ogólnych, aby prężniej rozwijać swoje konto
✅ 5 odrębnych instrukcji do szybkiego, samodzielnego wdrożenia
✅ 18 stron praktycznej wiedzy

Opinie

Poprzedni
Następny

Instagram

Torebka kreatywnych i skutecznych narzędzi

Nasza relacja będzie bardzo prosta: Ty wpisujesz e-maila, a ja dostarczam Ci ciekawych kąsków marketingowych, inspiracje, świeże spojrzenie i parę dobrych newsów. Będzie kreatywnie, rzeczowo, ale też i zaskakująco! Co miesiąc dorzucam Ci mały prezent dopasowany do Twoich #potrzeb.

Hashtag #dlaciebie od razu nabiera jeszcze lepszego znaczenia 😉

Widzimy się już niebawem!

instagram-swipe-up