fbpx

Live na Facebooku i Instagramie jednocześnie (w dwie osoby)

Jak przeprowadzać live na Facebooku i Instagramie jednocześnie, i to w dwie osoby? Do tej pory dużą zmorą było transmitowanie LIVE pomiędzy tymi dwoma platformami równocześnie z udziałem nawet jednej osoby. Pomimo testów Instagrama, które miały umożliwić udostępnianie treści live, nie doczekaliśmy się takiej aktualizacji od 2020 roku.

Dzisiaj opowiem Wam jak prowadzić transmisję live na Instagramie i Facebooku (wywiady, spotkania z gośćmi) bez użycia dwóch urządzeń jednocześnie. Zdradzę również plusy i minusy takiego rozwiązania oraz dlaczego nagrywanie na dwóch urządzeniach będzie czasem lepszym rozwiązaniem.

Live na Facebooku i Instagramie jednocześnie — możliwości wyboru

Kiedy prowadzisz działania biznesowe na dwóch platformach (Instagram, Facebook), wiadomym jest, chcesz rozwijać obie te platformy równocześnie. Wiedząc, że live naprawdę przyciągają i budują Twoją relację ze społecznością, stykasz się nagle ze ścianą. Chciałabyś transmitować spotkanie na dwóch platformach jednocześnie (zwłaszcza gdy masz ciekawego rozmówcę), ale nie wiesz, jak ogarnąć TE WSZYSTKIE sprawy techniczne, o tłumaczeniu zasad rozmówcy nie wspominając.Na szczęście masz mnie 😉

Rozwieje parę Twoich wątpliwości.

Live na Facebooku i Instagramie jednocześnie ma sens? Uważam, że sens jest zawsze. Trzeba tylko dobrze podejść do tematu.

Na ten moment masz dwa rozwiązania:
1. Połączyć transmisję Facebook-Instagram dzięki aplikacji Yellowduck oraz StreamYard.
2. Osobno połączyć się z drugą osobą na Facebooku i Instagramie, w tym samym czasie (na dwa urządzenia).

Tylko jak to zrobić?

Live na Facebooku i Instagramie jednocześnie w dwie osoby — YellowDuck i StreamYard

Aby wykonać transmisję na Instagramie i Facebooku jednocześnie, musisz wykupić WYŻSZY PAKIET STREAMYARD. Istnieje wiele programów umożliwiających transmisję pomiędzy tymi platformami, ale uwierz mi, każdy z nich będzie na tym etapie płatny. A wszystko to za sprawą specjalnego klucza, bez którego połączenie, nie byłoby możliwe. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że naprawdę wszystko odbywa się w tym samym momencie.

  1. Pobierz aplikację YellowDuck na swój komputer.
  2. Jeśli jeszcze nie masz konta na StreamYard, to czas, abyś zarejestrowała się do platformy.
  3. Najpierw połączymy StreamYard z YellowDuck. W tym celu najpierw zaloguj się do aplikacji YellowDuck, aby otrzymać dane RTMP URL oraz Stream key.
Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie

4. W aplikacji StreamYard, w sekcji DESTINATION, kliknij w ADD A DESTINATION. Połącz stronę na Facebooku lub grupę, w której odbędzie się LIVE. Następnie połącz StreamYard z YellowDuck. W tym celu z listy dostępnych serwisów, wybierz opcję CUSTOM RTMP.

Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie
Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie

5. W sekcji CUSTOM RTMP wpisz dane, które otrzymasz z aplikacji YellowDuck. Zatwierdź dane.

Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie

Wygląda na to, że Twoje konto StreamYard jest już zintegrowane z Facebookiem i YellowDuck. Pora, abyś rozpoczęła transmisję live na Facebooku i Instagramie jednocześnie, we dwie osoby. Przejdziemy zatem do następnego punktu.

  1. Teraz w aplikacji StreamYard przejdź do zakładki Broodcast. To właśnie tutaj rozpoczniesz swój live z wybranym gościem (lub pojedynczo) na dwie i więcej platform jednocześnie. Zauważ, że gdy wybierałaś konta społecznościowe do połączenia, mogłaś wybrać również Linkedin, Tweeterczy YouTube. Transmisję możesz wykonać na każdej z tych platform jednocześnie, wybierając je z listy połączonych kont. My zrobimy to z Facebookiem i Instagramem.
Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie

7. Wybierz CREATE A BROODCAST, profil na Facebooku, z którym będziesz się łączyć oraz konto YellowDuck. Wpisz tytuł i opis. Zatwierdź.

Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie

6. Teraz zaproś swojego rozmówcę przyciskiem INVITE. Gdy rozmówca przyjmie zaproszenie dodaj go do pulpitu głównego. Niezależnie, czy zdecydujesz się na transmisję live na Facebooku i Instagramie jednocześnie, we dwoje, czy w pojedynkę, od jej rozpoczęcia dzieli Cię tylko jeden krok. Wystarczy, że uruchomisz transmisje klikając GO LIVE w prawym górnym rogu w StreamYard oraz START BROADCAST w aplikacji YellowDuck.

Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie

Jednak jak finalnie będzie wyglądać Twój live z gościem na Instagramie i Facebooku transmitowany jednocześnie

Po pierwsze musisz wziąć pod uwagę, że StreamYard nie dopasuje wymiaru obrazu do Instagrama. Pole wyświetlania będzie się od siebie różnić. Na Facebooku live będzie wyglądać lepiej. Na Instagramie będzie zeskalowany. Tylko jeśli wystąpisz w POJEDYNKĘ, obraz będzie naprawdę okej. Twoi odbiorcy nawet się nie zorientują, że nadajesz z jednego miejsca i to przez laptopa. Zaraz pokażę Ci to na wizualizacji.

Rozpoczynamy transmisję, klikając START w obu aplikacjach. Nagrywamy się jednak zawsze jedną kamerą. Aby zakończyć live, musisz kliknąć przycisk STOP w aplikacji StreamYard, oraz YellowDuck.

W czym jednak tkwią różnice?

Gdy uruchomisz transmisję będziesz musiała USTAWIĆ SIĘ pod obraz LIVE na Instagramie. Sprawdź, czy obraz na Instagramie „łapie” Wasze sylwetki. Musicie obie usiąść w taki sposób, aby być dobrze widoczne w pionowej transmisji na telefonie. I to jest jeden z minusów.

Live-na-Facebooku-i-Instagramie-jednoczesnie

W tym przypadku Live wygląda zdecydowanie lepiej. Musisz również skontrolować Wasze ułożenie w kamerach, ale jesteście rozdzielone po połowie (prawidłowo).

Kiedy warto korzystać z tej metody:

  • Nie masz możliwości połączyć się na dwa urządzenia, Twój rozmówca również.
  • Twój rozmówca posiada konto na Facebooku. Nie posiada profilu na Instagramie.
  • Zależy Ci na transmisji treści, finalny wygląd transmisji na Instagramie nie stanowi dla Ciebie problemu.

Kiedy nie warto korzystać z tej metody:

Na ten moment nie ma innej metody, aby uzyskać pionowy, proporcjonalny, zgodny z Instagramem podgląd live, który jest połączony transmisją przez zewnętrzne programy. Jeśli na próbie przed live (a zawsze polecam ją wykonać po podpięciu StreamYard i YellowDuck) uznasz, że obraz nie odpowiada Twoim potrzebom, nie jest dla Ciebie estetyczny, zwłaszcza gdy chcesz go wyróżnić w aktualnościach i zapisać na potem — odpuść.


Pamiętaj, że istnieje druga metoda, w której wykonasz dwie transmisje na platformach. Polega ona na osobnym łączeniu przez StreamYard z Facebookiem i „odpaleniem” live na Instagramie z poziomu aplikacji. Tutaj jednak musisz porozmawiać ze swoim rozmówcą i wyjaśnić mu wszystkie sprawy techniczne. Plusem jest zdecydowanie obraz. Na telefonie będzie on zachowany w pozycji pionowej, na Facebooku zaś, w poziomej. Minusem może być fakt, że Twój rozmówca może nie posiadać np. konta na Instagramie – wtedy łączona transmisja może odbyć się tylko poprzez StreamYard i YellowDuck.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

O mnie

Pr w torebce
Cześć! Nazywam się Olga, jestem specjalistą ds. marketingu i influencerem własnego życia 🙂 Cieszę się, że jesteś na mojej stronie, na której piszę o mojej pracy, dzielę się wiedzą, technikami i narzędziami, które pomagają w codziennych zadania marketingowca, właścicieli biznesów oraz tych, którzy aktywnie działają w Social Mediach.

Kup e-book

Co znajdziesz w poradniku?

✅ 5 skutecznych strategii na zwiększenie zasięgu na Instagramie (organicznie)
✅ 5 przykładów wykorzystania wyżej wymienionych strategii na przykładzie różnych biznesów
✅ 16 wskazówek ogólnych, aby prężniej rozwijać swoje konto
✅ 5 odrębnych instrukcji do szybkiego, samodzielnego wdrożenia
✅ 18 stron praktycznej wiedzy

Opinie

Poprzedni
Następny

Instagram

Torebka kreatywnych i skutecznych narzędzi

Nasza relacja będzie bardzo prosta: Ty wpisujesz e-maila, a ja dostarczam Ci ciekawych kąsków marketingowych, inspiracje, świeże spojrzenie i parę dobrych newsów. Będzie kreatywnie, rzeczowo, ale też i zaskakująco! Co miesiąc dorzucam Ci mały prezent dopasowany do Twoich #potrzeb.

Hashtag #dlaciebie od razu nabiera jeszcze lepszego znaczenia 😉

Widzimy się już niebawem!

instagram-swipe-up