fbpx

Spójność na Instagramie – jak poprawnie zaplanować siatkę zdjęć

Spójność na Instagramie jest skutecznym narzędziem zatrzymania użytkownika w naszym profilu na dłużej. Pomimo że nie ocenia się książki po okładce, na Instagramie jest to jeden z czynników, przekonywujący do nas odbiorcę, który spotyka nas po raz pierwszy. Planowanie spójności na Instagramie nie obejdzie się bez aplikacji, umożliwiającej podgląd całej siatki zdjęć. Jednak zanim to nastąpi, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach planowania.

Spójność na Instagramie — dlaczego jest tak ważna

Pomyśl sobie, że spacerujesz ulicą przeglądając witryny sklepowe. O wejściu do danego sklepu decyduje wygląd witryny — to na nią spoglądasz po raz pierwszy, gdy przechodzisz obok. Oceniacz, czy prezentowany asortyment pasuje do Ciebie, jest atrakcyjny i wysokiej jakości. Czasem o wejściu zadecyduje cena przypisana artykułowi, oryginalność lub po prostu pomysłowość aranżacji. Twoja siatka zdjęć na Instagramie działa podobnie: ma zachęcać do wejścia i pozostania na dłużej. I to właśnie Twoja praca, widoczna już na pierwszy rzut oka, musi przekonywać, angażować i zmuszać do kliknięcia.

Jak planować wygląd siatki zdjęć na Instagramie

Spójność na Instagramie wymaga dużo kreatywności i pracy, natomiast uzyskane efekty na pewno zwrócą się z nawiązką. Po pierwsze, planowanie siatki na Instagramie należy zacząć od zdecydowania, czy skłaniamy się do publikowania zdjęć czy grafik. Dlaczego jest to takie ważne? Aktualnie na Instagramie królują karuzele, których duże napisy przykuwają uwagę odbiorcy. Karuzele te jednak, są wykonane najczęściej w formie grafik. Wcześniejsze ustalenie, który Instagram będzie odpowiedni dla naszej marki, jest kluczowe. Częste zmiany feedu na Instagramie nie są dobre i nie wpływają na estetyczny wygląd naszego Instagrama.

spojność-na-instagramie

Niezależnie od tego, który styl Instagrama odpowiada Ci najbardziej (a może być ich znacznie więcej) w kreacji swoich „kafelków” na Instagramie, mogą pomóc Ci schematy ich ułożenia. Specjalnie dla Ciebie przygotowałam krótką ściągawkę, z różnych ułożeń zdjęć na Instagramie. Wybrana siatka zdjęć, pomoże Ci zachować uporządkowaną strukturę.

spojność-na-instagramie

Spójność na Instagramie a różnorodność zdjęć

Jeśli zdecydujesz się na karuzelowe ułożenie zdjęć z wcześniej wykonanymi grafikami (zdjęcie – grafika – zdjęcie – grafika) musisz wybrać kolory swojej marki i po prostu się ich trzymać. Każda zatem grafika będzie wykonana z wykorzystaniem wcześniej wybranych kolorów, czcionek i stylu. Zdjęcia publikowane pomiędzy grafikami obrabiaj zawsze tym samym filtrem.

Jeśli zaś stwierdzisz, że wolisz publikować TYLKO ZDJĘCIA, możesz obrabiać je również ZAWSZE TYM SAMYM FILTREM, ale nie jest to KONIECZNE do tego, aby utrzymać spójność. Aplikacja VSCO i jej różnorodność motywów, pozwoli Ci na łatwą i szybką edycje. Lightroom, zmieni kolory, rozjaśni lub przyciemni tło. Jeśli nie jesteś mistrzem obróbki zdjęć, możesz kupić gotowy preset na przykład w portali Etsy — gotowy filtr wczytujesz do aplikacji Lightroom, która odmieni całkowicie Twoje zdjęcia.

Obrabianie zdjęć w aplikacji Ligtroom jest bardzo pomocne i proste. Poradniki o tym, jak zainstalować zakupiony preset oraz jak edytować poszczególne kolory, znajdziesz na przykład na Youtube.

UWAGA! Planując siatkę zdjęć na Instagramie zwracaj uwagę na szczegóły. Jeśli wybierasz się na sesję zdjęciową, zadbaj o kolor ubioru oraz elementy, które pojawią się na zdjęciu. Kolor przewodni bardzo ułatwia pracę nad spójnością na Instagramie. Zdarza się, że mając super zdjęcie, kompletnie nie pasuje ono do reszty feedu. Pierwszym krokiem, jakiego się podejmiesz będzie zmiana koloru w Lightroomie, na przewodni. Jest to jednak bardzo czasochłonna praca. Dobierz zawsze podobne tło, ubranie lub przedmiot w preferowanym kolorze.

Spójność na Instagramie krok po kroku

  1. Wybierz styl swojego Instagrama (zdjęcia, zdjęcia mieszane z grafikami)
  2. Wybierz kolory przewodnie swojej marki (ustal cały key visual)
  3. Wybierz filtr do zdjęć pasujący do kolorów Twojej marki
  4. Przygotuj swoje zdjęcia do publikacji — używaj zawsze jednego filtru do wszystkich zdjęć
  5. Planując sesję zdjęciową staraj się utrzymać kolorystykę przewodnią – ułatwi Ci to pracę
  6. Zaplanuj swoje zdjęcia w aplikacji do planowania zdjęć na Instagramie

spójność-na-instagramie

Aplikacje do planowania zdjęć na Instagramie

Unum

Ta aplikacja to mój zdecydowany faworyt. Bardzo prosta w użyciu, przejrzysta. Jej dużym plusem jest możliwość obsługi większej ilości kont.

Instrukcja obsługi UNUM:

– zainstaluj aplikacje na telefonie i pobierz aktualny wygląd Instagrama,

– kliknij palcem na pusty kwadracik, aby otworzyło się menu,

– plusem dodaj nowe zdjęcie z Twojej galerii,

– planuj rozmieszczenie zdjęć przeciągając je w różne miejsca aplikacji.

Preview

Aplikacja działa bardzo intuicyjnie, jest darmowa i łatwa w obsłudze. Aplikacja nie posiada limitu na wgrane zdjęcia, dlatego możemy planować siatkę zdjęć na długo przed publikacją treści na Instagramie.

Planoly

Aplikacja Planoly pozwoli Ci na planowanie postów z wyprzedzeniem w wersji bezpłatnej. Warto jednak zatrzymać się dłużej przy tym narzędziu. Dzięki niej, możesz analizować statystyki swojego konta oraz kontrolować pojawiające się pod zdjęciami komentarze. Planoly pozwala na automatyczną publikację postów na Instagramie.

spójność-na-instagramie

Czy można zmieniać układ wcześniej opublikowanych zdjęć na Instagramie

O ile mamy możliwość planowania przyszłej siatki zdjęć w funkcji „drag and drop”, nie możemy zmienić układu wcześniej opublikowanych postów na Instagramie. Jedyną opcją uporządkowania siatki zdjęć w profilu Instagram, jest archiwizacja niepasujących stylistycznie zdjęć.

najlepsze-newslettery

Zapisz się do NEWSLETTERA!

Nasza relacja będzie bardzo prosta: Ty wpisujesz e-miala, a ja dostarczam Ci ciekawych kąsków marketingowych, inspiracje, świeże spojrzenie i parę dobrych newsów. Będzie kreatywnie, rzeczowo, ale też i zaskakująco! Co miesiąc dorzucam Ci mały prezent dopasowany do Twoich #potrzeb.

Hashtag #dlaciebie od razu nabiera jeszcze lepszego znaczenia 😉 Widzimy się już niebawem!

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

O mnie

Pr w torebce
Cześć! Nazywam się Olga, jestem specjalistą ds. marketingu i influencerem własnego życia 🙂 Cieszę się, że jesteś na mojej stronie, na której piszę o mojej pracy, dzielę się wiedzą, technikami i narzędziami, które pomagają w codziennych zadania marketingowca, właścicieli biznesów oraz tych, którzy aktywnie działają w Social Mediach.

Kup e-book

Co znajdziesz w poradniku?

✅ 5 skutecznych strategii na zwiększenie zasięgu na Instagramie (organicznie)
✅ 5 przykładów wykorzystania wyżej wymienionych strategii na przykładzie różnych biznesów
✅ 16 wskazówek ogólnych, aby prężniej rozwijać swoje konto
✅ 5 odrębnych instrukcji do szybkiego, samodzielnego wdrożenia
✅ 18 stron praktycznej wiedzy

Opinie

Poprzedni
Następny

Instagram

Torebka kreatywnych i skutecznych narzędzi

Nasza relacja będzie bardzo prosta: Ty wpisujesz e-maila, a ja dostarczam Ci ciekawych kąsków marketingowych, inspiracje, świeże spojrzenie i parę dobrych newsów. Będzie kreatywnie, rzeczowo, ale też i zaskakująco! Co miesiąc dorzucam Ci mały prezent dopasowany do Twoich #potrzeb.

Hashtag #dlaciebie od razu nabiera jeszcze lepszego znaczenia 😉

Widzimy się już niebawem!

instagram-swipe-up