fbpx

Jak sprawdzić zbanowane hashtagi

Dziś przedstawię Ci kilka sposobów i narzędzi, które w łatwy i szybki sposób podpowiedzą Ci, czy hashtag, którego chcesz użyć, jest zablokowany. Zablokowany to znaczy taki, który został wyłączony przez twórców Instagrama. Wyłączenie i użycie zbanowanego hashataga spowoduje, że Twoje zdjęcie nie będzie wyświetlało się w wyszukiwarce zdjęć. Przejdźmy jednak do rzeczy!

Dlaczego niektóre hashtagi są zablokowane, a inne nie

Powodów, dla których Instagram blokuje niektóre hashtagi, może być wiele. Te, które jednak my znamy, odnoszą się głównie do:

  • łamania regulaminu Instagrama (tutaj mam na myśli tematykę zabronioną: hejt, seks, broń),
  • zachowań spamerskich w aplikacji (l4l, f4f itp). W tym przypadku Instagram bardzo często blokuje dane tagi.
  • notoryczne zgłoszenia zdjęć przez użytkowników aplikacji, pod którymi pojawił się dany hashtag.

Ciekawostka: zdarza się, że nawet bardzo popularne hashtagi trafiają na jakiś czas do czarnej listy zbanowanych znaczników. Ostatnim takim przypadkiem był #iphone12 oraz bardzo sławny hashtag #polishgirl (z uwagi na nagie zdjęcia mężczyzn, które pojawiały się pod tym hashtagiem).

Co się stanie jeśli użyje zbanowanego hashtaga

Zbanowane hashtagi wpływają na zasięg zewnętrzny Twojego zdjęcia. W praktyce będzie to oznaczać, że Twoje zdjęcie oznaczone zbanowanym hashtagiem nie wyświetli się w wynikach wyszukiwania pod danym znacznikiem. Zasięg zewnętrzny rozumiemy poprzez liczbę osób, które nie znają Cię i Twojego konta, mimo to, wpisując dany hashtag w wyszukiwarkę, widzą Twoje zdjęcie i mogą na nie reagować.
Jeśli użyjesz zbanowanego hashtagu, Twój zasięg ograniczy się jedynie do zasięgu wewnętrznego. W tym przypadku mówimy jedynie o osobach, które Cię obserwują.

Użycie zbanowanego hashatagu zmniejszy zasięg:

  • Jeden zbanowany hashtag niweluje działanie pozostałych hashtagów. Co to oznacza w praktyce? Wystarczy, że na 30 hashtagów (limit Instagrama) użyjesz jednego zbanowanego, a Twoje zdjęcie będzie ukryte w wyszukiwarce.
  • Twoje zdjęcie nie pojawi się w zakładce Eksploruj.

W jaki sposób mogę sprawdzić czy mój hashtag jest zablokowany

Zablokowane hashtagi możemy sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich opisywałam już jakiś czas temu w innym artykule. Dzisiaj podsumujemy oba przypadki. Na pierwszy rzut jednak weźmiemy sobie narzędzia zewnętrzne.

Zbanowane hashtagi najszybciej sprawdzić za pomocą narzędzia IQHashtags.

To, co musisz zrobić, to wejść na stronę oraz wkleić przygotowaną paczkę hashtagów w puste pole. System od razu wyrzuci hashtagi na czerwono, które są zablokowane. Narzędzie jest darmowe w podstawowej wersji. Jeśli jesteś ciekawa czy do tej pory używałaś dużo zablokowanych hashtagów, musisz wykupić dostęp do wersji rozszerzonej. System dokona analizy Twojego konta oraz podpowie, które zbanowane hashatgi powinnaś natychmiast usunąć ze swojego Instagarmowego profilu.

Jak sprawdzić zbanowane hashtagi na moim Instagramie

Teraz pokażę Wam narzędzie, które sprawdzi 10 ostatnich zdjęć pod kątem zbanowanych hashtagów. Ideą narzędzie jest pokazanie, czy przypadkiem nie dostałaś shadowbana, jednak w praktyce wychwytuje jedynie zablokowane hashtagi w ostatnich dziesięciu zdjęciach. W tym przypadku narzędzie jest darmowe, jednak ma swoje ograniczenia ilościowe. A mowa o Triberr.

Sprawdzamy zbanowane hashtagi krok po kroku

Nie musisz wcale za każdym razem korzystać z zewnętrznych programów, aby sprawdzić, czy dany hashtag jest zablokowany. Możesz to zrobić z poziomu samej aplikacji. Wystarczy, że w wyszukiwarce hashtagów wpiszesz dany hashtag. Ja wpisałam #rower. Jak widzisz, po wpisaniu znacznika w wyszukiwarkę od razu pojawiła nam się lista proponowanych hashtagów, wraz z listą wyświetleń. Szerzej na ten temat pisałam w tych artykułach:

Hashtag pojawił się w wyszukiwarce. To super. Hashtag nie jest zablokowany.

Teraz sprawdźmy inny hashtag. Ja dla przykładu wpiszę #sex. Hashtag nie pojawił się w wyszukiwarce. To znak, że hashtag jest zablokowany. W wyszukiwarce pojawią nam się inne znaczniki, te, które nie są zablokowane przez Instagram.
P.S Użyłam tego przykładu, ponieważ wiem, że akurat w tym przypadku ten hashtag będzie zawsze zablokowany.

Który sposób sprawdzania zbanowanych hashtagów jest lepszy

Osobiście mieszam każdy ze sposobów wedle potrzeb. Warto cały czas kontrolować co dzieje się z hashtagami i na naszym profilu. Jedna mała rada: nie korzystajcie z gotowych list zbanowanych hashtagów. Instagram blokuje takie znaczniki z dnia na dzień. To, że dany hashtag nie był zablokowany wczoraj, nie oznacza, że nie będzie zbanowany dzisiaj. Pamiętaj o tym! 

najlepsze-newslettery

Zapisz się do NEWSLETTERA!

Nasza relacja będzie bardzo prosta: Ty wpisujesz e-miala, a ja dostarczam Ci ciekawych kąsków marketingowych, inspiracje, świeże spojrzenie i parę dobrych newsów. Będzie kreatywnie, rzeczowo, ale też i zaskakująco! Co miesiąc dorzucam Ci mały prezent dopasowany do Twoich #potrzeb.

Hashtag #dlaciebie od razu nabiera jeszcze lepszego znaczenia 😉 Widzimy się już niebawem!

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

O mnie

Pr w torebce
Cześć! Nazywam się Olga, jestem specjalistą ds. marketingu i influencerem własnego życia 🙂 Cieszę się, że jesteś na mojej stronie, na której piszę o mojej pracy, dzielę się wiedzą, technikami i narzędziami, które pomagają w codziennych zadania marketingowca, właścicieli biznesów oraz tych, którzy aktywnie działają w Social Mediach.

Kup e-book

Co znajdziesz w poradniku?

✅ 5 skutecznych strategii na zwiększenie zasięgu na Instagramie (organicznie)
✅ 5 przykładów wykorzystania wyżej wymienionych strategii na przykładzie różnych biznesów
✅ 16 wskazówek ogólnych, aby prężniej rozwijać swoje konto
✅ 5 odrębnych instrukcji do szybkiego, samodzielnego wdrożenia
✅ 18 stron praktycznej wiedzy

Opinie

Poprzedni
Następny

Instagram

Torebka kreatywnych i skutecznych narzędzi

Nasza relacja będzie bardzo prosta: Ty wpisujesz e-maila, a ja dostarczam Ci ciekawych kąsków marketingowych, inspiracje, świeże spojrzenie i parę dobrych newsów. Będzie kreatywnie, rzeczowo, ale też i zaskakująco! Co miesiąc dorzucam Ci mały prezent dopasowany do Twoich #potrzeb.

Hashtag #dlaciebie od razu nabiera jeszcze lepszego znaczenia 😉

Widzimy się już niebawem!

instagram-swipe-up